Nelt Market I Digitalni alat, ljudski pristup – priča našeg prodavca
Nelt
22.05.2025.
Intervju sa Filipom Boceskim
Kako je naš kolega Filip Boceski prešao sa početne skepse na potpuno poverenje u Nelt Market? Na koji način mu je ova B2B aplikacija pomogla da unapredi svoje prodajne veštine i optimizuje rad, tako da sada ima više vremena da se posveti analizi tržišta i konkurenciji?
Filip Boceski, član našeg prodajnog tima u Corporate diviziji u Neltu je već četiri godine. Karijeru je započeo kao zamenski prodavac, a danas radi kao agent prodaje i veruje da ova pozicija nosi posebnu odgovornost, ona je spona između kompanijskih ciljeva i potreba kupaca.
„Prodavac je uloga koja traži balans – između onoga što kompanija želi da postigne i onoga što kupac zaista treba. Zato je ključna stvar poverenje, a ono se gradi – rečju i delom“, ističe Filip.
Filip je u intervjuu podelio svoja iskustva i način rada otkako je Nelt Market aplikacija postala ključni alat u svakodnevnom poslovanju.
„U početku sam bio skeptičan, ali vremenom sam shvatio da je Nelt Market aplikacija ne samo alat, već i usluga koju prodajem kupcima. To mi je promenilo perspektivu i način razmišljanja,“ ističe Filip.
Kada ti je prvi put predstavljen Nelt Market i na koji način je izgledala ta prezentacija? Sećaš li se svojih prvih utisaka?
Nelt Market u novoj formi prvi put je predstavljen pre više od godinu dana. Tada su ga kolegama prezentovali tadašnji rukovodioci i direktor Aleksa Šaponjić. Već kroz način izlaganja moglo se videti da postoji odlučnost i uverenje da će ovaj model rada zaživeti i da upravo on predstavlja pravac daljeg razvoja.
Priznajem, moji prvi utisci bili su pomalo skeptični. Postojala je i doza straha – kako će sve to izgledati na terenu, da li će kupci uopšte prihvatiti novu praksu, da li ćemo imati pad u prometu? Ali, s druge strane, razmišljao sam i ovako: ako je kompanija kao što je Nelt, koja ima snažan renome i tržišnu poziciju, odlučila da menja pristup u načinu distribucije i plasmana artikala, onda to sigurno ima svoju težinu. Verovao sam da iza toga stoji ozbiljna strategija i jasan plan i upravo to se sada i dešava.
Kako si se uhodao u novi način rada? Koliko ti je vremena bilo potrebno da se navikneš na aplikaciju i koje si ciljeve postavio sebi u tom prelaznom periodu?
Iako je Nelt Market već bio prisutan u okviru Corporate divizije putem stare aplikacije, novi sistem i unapređena verzija doneli su sasvim drugačiji nivo funkcionalnosti i pristupa na terenu. Ubrzanija realizacija i jasno definisani koraci dodatno su nam pomogli da se brže prilagodimo promenama.
U tom trenutku postavio sam sebi jasan cilj – da što temeljnije upoznam novu aplikaciju i sve njene funkcionalnosti. Znao sam da edukacija kupaca o samostalnom poručivanju robe neće biti puko prenošenje informacija, već proces u kojem moram da učestvujem ozbiljno i odgovorno. Shvatio sam da aplikaciju neću samo predstavljati – već je, u pravom smislu te reči, „prodavati“. I to ne kao robu, već kao uslugu. A to je bila sasvim nova dimenzija mog posla.
Koje izazove si imao na samom početku i kako si ih prevazišao? Da li ti je neko ili nešto posebno pomoglo da ubrzaš proces prilagođavanja?
Jedan od glavnih izazova na početku bio mi je pitanje kako će se moj posao na terenu dalje odvijati. Ta dilema je dolazila iz osećaja odgovornosti koju nosi pozicija na kojoj se nalazim. Razmišljao sam o tome da primena aplikacije i samostalno poručivanje robe od strane kupaca, nakon završene edukacije, ne dovede do pada prometa. Naprotiv, cilj mi je bio da kroz ovaj novi način rada postignemo progres – da unapredimo prodajne programe i ostvarimo rast.
U svemu tome, ne mogu da ne pomenem podršku koju sam imao – kako od kolege Milana Savića, koordinatora za unapređenje i razvoj Nelt Marketa, tako i od svojih neposrednih rukovodilaca, koji su u svakom trenutku bili tu kao oslonac.
Kakve su bile reakcije kupaca kada si im predstavio Nelt Market? Da li te je nešto iznenadilo – pozitivno ili negativno?
Jedna od najčešćih i najupečatljivijih reakcija kupaca bila je: „A šta će sada biti sa tobom? Da li ćeš nas i dalje obilaziti?“ Ono što me je iznenadilo, i to negativno, jeste tehnička pismenost kupaca, koja može biti na nešto višem nivou, ali ovo je, naravno, delimično zavisno od starosne dobi kupaca. S druge strane, pozitivno je to što je veći broj kupaca prepoznao benefit za sebe, jer sada mogu svoja sredstva preusmeriti na druge stvari, s obzirom na to da ne moraju dodatno da se angažuju odlaskom u nabavku, već imaju aplikaciju koja im omogućava poručivanje robe svaki dan.
Šta se konkretno promenilo u tvojoj saradnji sa kupcima otkako koristiš Nelt Market? Koje benefite vidiš za sebe, a koje za njih?
Kupci su počeli da gledaju svoj biznis iz drugačije perspektive, fokusirajući se na nivo artikala koje imaju u objektu i na njihovom proširenju. Takođe, pristup finansijskom aspektu se promenio, a sve više se bave analizom u smislu koliko su nečega kupili, koliko su to brzo prodali i koliko često naručuju artikle koji čine osnovni asortiman njihovih prodajnih programa. U ovom segmentu vidim najveće koristi za kompaniju i prodavce, jer će upravo ovo doprineti daljem razvoju kupaca i unapređenju naše saradnje sa njima.
Kako sada izgleda tvoj radni dan u poređenju sa periodom pre aplikacije? Da li bi rekao da ti je posao postao jednostavniji i brži?
Rad je, s jedne strane, postao jednostavniji, ali s druge strane, brži i zahtevniji. Postoji potreba za poručivanjem robe od strane određenog broja kupaca, koji su još u fazi edukacije i nisu potpuno samostalni u procesu poručivanja. To zahteva dodatno angažovanje i usmerenje kako bi se postigao trenutak njihove samostalnosti. Taj trenutak ne doživljavam kao opterećenje, već kao period koji je nužan kako bi Nelt Market i novi sistem rada što pre zaživeli.
Na šta sada imaš više vremena zahvaljujući aplikaciji? Kako koristiš to dodatno vreme i koliko ti to znači u svakodnevici?
Trenutno najviše vremena posvećujem analizi tržišta, kupaca i aktivnosti konkurencije na terenu. Fokus mi je takođe na razvoju kategorija proizvoda i pravilnom izlaganju artikala, jer upravo kroz taj segment omogućavamo svakom proizvodu da dođe do izražaja u objektu. Na taj način kupci lako prepoznaju našu zajedničku posvećenost u plasiranju artikala do krajnjih potrošača.
Koja ti je omiljena funkcionalnost u aplikaciji i zašto baš ona? Postoji li neki deo koji ti posebno olakšava rad na terenu?
Aplikacija je bogata sa više različitih funkcionalnosti, a ono što bih izdvojio jeste skener barcoda i mogućnost dupliranja porudžbine. Skener vam omogućava brže pronalaženje artikala, a dupliranje ordera se koristi ukoliko je iz nekog određenog razloga došlo do neisporuke robe ka kupcu, kroz par klikova na ovu funkcionalnost imamo opciju slanja porudžbine ponovo u sistem.
Kada pogledaš u budućnost – šta očekuješ kao sledeći korak u razvoju Nelt Marketa?
Nelt Market će neminovno imati još nekoliko faza do potpune i adekvatne implementacije. Ono što bi moglo biti unapređeno odnosi se na način komunikacije između kupaca iaplikacije. Danas je baner, tj fotografija, sa određenim prikazom informacija značajna u digitalnom svetu. Ovaj segment možemo da unapredimo, te da predstavimo naše artikle i ponude prodavcima na adekvatan način.