Vladimir Borovnica održao predavanje u organizaciji UNICEF-a i Nelta

Nelt avatar Nelt 21.05.2025.

Upravljanje stresom u privatnom i poslovnom okruženju

Koji su to najveći izvori stresa na radnom mestu danas? Kako prepoznati prve znake sagorevanja i prevenirati burnout? Koje praktične tehnike mogu pomoći u svakodnevnom oslobađanju od stresa? Ovo su samo neka od pitanja o kojima se govorilo na jučerašnjem edukativnom predavanju, posvećenom očuvanju mentalnog zdravlja zaposlenih.

U sklopu partnerstva UNICEF-a i Nelt Grupe, juče je na Event Paviljonu Galovica održano edukativno predavanje Vladimira Borovnice, psihoterapeuta i specijaliste medicinske psihologije, posvećeno mentalnom zdravlju i mehanizmima suočavanja sa stresom u savremenom životu i radu.

Prisutnima se obratila i Vesna Đukić Savić, Fundraising Specialist UNICEF Srbija, zahvalivši se na poverenju i kontinuiranoj podršci koju naša kompanija pruža u osnaživanju dece i mladih kroz zajedničke programe.

Borovnica je govorio o pragu tolerancije, mehanizmima zaštite zdravlja, kao i o tome kako negativne misli mogu da oblikuju naše ponašanje i doživljaj sveta.

Primer suočavanja sa strahovima posebno je privukao pažnju učesnika predavanja. Kroz ilustraciju straha od pasa, upoređujući maženje malog psa tokom 45 minuta sa dodirom velikog psa koji traje svega sekundu, objašnjena je važna psihološka zakonitost: olakšanje treba da se javi tokom suočavanja sa strahom, a ne tek nakon toga. Upravo to je ključ za dugoročno prevazilaženje anksioznosti.

U delu predavanja posvećenom konkretnim strategijama, Borovnica je istakao nekoliko najefikasnijih zaštita od stresa: fizička aktivnost (sport kao najdelotvorniji), tehnika disanja i brojanja, poveravanje bliskim osobama.

Koleginice i kolege su se aktivno uključivale u diskusiju i interakciju sa predavačem, deleći svoja zapažanja i postavljajući pitanja. Posebnu pažnju im je privukla tema upravljanja vremenom na poslu. „ Za produktivnost je potrebno bolje izbegavanje multitaskinga i bolja organizacija vremena“, savetovao je Vladimir.

Istakao je važnost izražavanja nezadovoljstva i ljutnje na zdrav način, kao i potrebu da učimo kako da pozitivno razmišljamo, prepoznajemo negativne misli i zamenimo ih konstruktivnim obrascima.

U zaključnom delu predavač je poručio da najbolja zaštita od stresa nisu alati i metode, već – dobri međuljudski odnosi. „Kvalitetni odnosi sa kolegama, prijateljima i porodicom ključ su za očuvanje psihološkog balansa“, kazao je Vladimir.

Zahvaljujemo se UNICEF-u na podršci u realizaciji ovog događaja, koji je ostavio snažan utisak na sve prisutne.